Chorwacja

Gdzie do Chorwacji? 4 propozycje miast

Gdzie do Chorwacji się wybrać? Do którego miasta na trasie naszego busa dojechać? Przedstawiamy poradnik dedykowany przede wszystkim osobom, które jeszcze nigdy nie odwiedziły tego państwa. Wyselekcjonowaliśmy 4 miasta i miasteczka na trasie busa CroTour, w których warto się zatrzymać. 

Gdzie do Chorwacji? 4 miasta na trasie naszego busa

Gdzie do Chorwacji pojechać – szczególnie pierwszy raz, gdy jeszcze nie znamy dobrze tego obszaru? Przedstawiamy 4 propozycje. 

Gradac

Można oczywiście jechać busem CroTour do samego końca trasy do Chorwacji, czyli zatrzymać się na stacji końcowej w mieście Gradac. To największa miejscowość Górnego Makarskiego Wybrzeża. Czym się wyróżnia i jakie atrakcje są w niej dostępne? Gradac znajduje się na samym końcu Riwiery Makarskiej. Wielkim atutem tego niewielkiego, chorwackiego miasteczka jest zlokalizowana na południe od portu plaża Gornja vala na południe od portu. Plaża w Gradac jest najdłuższą w całej riwierze, aż 5 kilometrów przypada na tereny Gradacu. W mieście znajduje się wiele wiekowych zabytków, takich jak pozostałości po średniowiecznej wieży z XVI wieku oraz kaplica św. Paskala na wzgórzu Gradac. Wolny czas można spędzać, oddając się sportom wodnym na falach Morza Adriatyckiego: nurkowaniu, pływaniu, skuterom wodnym. Również fani górskich wspinaczek będą usatysfakcjonowani, bo mogą wejść na szczyty masywu Biokovo. 

Makarska

Kolejny pewniak, jeśli chodzi o to, gdzie do Chorwacji jechać pierwszy raz, to Makarska. Miejscowość ta leży nad Morzem Adriatyckim u podnóża masywu górskiego Biokovo. Zarówno fani sportów wodnych, jak i masywnych, górskich szczytów znajdą tu dla siebie sposoby na spędzanie wolnego czasu. Makarska to największy i bardzo popularny chorwacki kurort turystyczny. Być może stoi za tym wyjątkowo korzystny klimat – średnia temperatura roczna wynosi aż 20 °C. Makarska to także miejsce bogate w zabytki – warto zobaczyć m.in. Klasztor franciszkański z 1614 roku oraz Katedrę św. Marka z 1766 roku. Miasto posiada nadmorskie bulwary, plaże oraz port jachtowy, skąd można wypłynąć na pobliskie wyspy: Hvar lub Brač. Warto także odwiedzić atrakcje, takie jak Biokovo Nature Park oraz makarskie obserwatorium-planetarium.

Omiš

Omiš, które czyta się Omisz, to niewielkie miasteczko położone w Środkowej Dalmacji przy ujściu do Adriatyku rzeki Cetiny. Omiš otoczony jest masywem górskim Mosor. To niezwykle popularna baza noclegowa – szczególnie w okresie wakacyjnym. Za tą popularnością stoi kameralny klimat oraz duża żwirowa plaża zaledwie kilka minut od starego miasta. Nie jest to jedyna plaża – inne znajdują się na obrzeżach miasta. Omiš wybierają przede wszystkim amatorzy mocnych wrażeń i adrenaliny. Na rzece organizowane są raftingi. Fani kanioningu, czyli dyscypliny łączącej w sobie elementy wspinania, skoków do wody, pływania i trekkingu, też znajdą tutaj coś dla siebie. W Omiš można także uprawiać sporty wodne, dużą popularnością cieszy się windsurfing. Miasto to często bywa doskonałą bazą wypadową, by prosto z niej udać się np. do Splitu czy Riwiery Makarskiej lub eksplorować inne, chorwackie zakątki. 

Zadar

Ostatnim punktem na naszej krótkiej liście kierunków i lokalizacji, gdzie do Chorwacji się wybrać, jest Zadar. Jest on stolicą Północnej Dalmacji i wyróżnia się wyjątkowo bogatą i zróżnicowaną infrastrukturą. Z jednej strony znajdzie się tu wiele zakątków i zabytków pochodzącymi z czasów rzymskich i Bizancjum, a z drugiej nowoczesne kawiarnie i bary, gdzie toczy się intensywne, nocne życie. Wyjątkową atrakcją tego miasta są Morskie Organy, czyli instalacja artystyczna, która wydaje dźwięk pod wpływem fal oraz pływów morskich. W sezonie wakacyjnym w Zadarze odbywają się festiwale, np. festiwal teatru Zadar Snova czy  Soundwave Festival nieopodal Zadaru – w Tisno z muzyką hip-hop, dub, afro-beat, soul i house. Zadar to idealna opcja dla osób, które szukają miejsca tętniącego życiem – zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.