wakacje chorwacja

Jak zaplanować wakacje w Chorwacji?

Marzysz o wakacjach w Chorwacji? Przedstawiamy poradnik, jak przygotować się do takiego wyjazdu, o czym pamiętać i który rejon tego malowniczego kraju nad Morzem Adriatyckim odwiedzić.

Wakacje w Chorwacji w 3 prostych krokach

Wielkimi krokami zbliża się sezon wakacyjny. Marzysz o wakacjach w Chorwacji z rodziną, swoją drugą połówką, a może paczką przyjaciół? Wystarczy, że zrealizujesz 3 kroki, by pobyt był niezapomniany i pełen atrakcji.

Wakacje w Chorwacji – krok 1: transport

Pierwszy krok, by zorganizować udane wakacje w Chorwacji, to decyzja o środku transportu. Do Chorwacji z Polski można dostać się drogą lądową lub powietrzną. Każde z tych rozwiązań ma swoich zwolenników. Za wyborem lotu przemawia szybkość. Obecnie jednak lotów jest znacznie mniej, przykładowo z Krakowa, by dostać się np. Zadaru, Splitu czy Dubrownika, trasa uwzględnia jedną przesiadkę, co znacząco wydłuża tę podróż od 4,5 nawet do prawie 9 godzin. Z kolei pokonanie tej trasy samochodem, busem lub autokarem trwa znacznie dłużej, ale jest tańsze i wymaga dopełnienia mniejszej liczby formalności (takich jak odprawa paszportowa, staranne ważenie bagażu, by zmieścić się w limitach linii lotniczych i inne). Ponadto do pojazdu można spakować więcej bagażu. Ile kosztuje przejazd do Chorwacji naszym busem? Przejazd w jedną stronę dla osoby dorosłej wynosi 429 zł, a dla dziecka 400 zł.

Wakacje w Chorwacji – krok 2: nocleg

Po wyborze środka transportu pora na nocleg. Najwygodniej korzystać ze stron, zbierających przeróżne oferty hoteli, hosteli i prywatnych kwater. W takich serwisach można ustawić przeróżne parametry – począwszy od daty przyjazdu i wyjazdu, na liczbie pokoi i odległości do centrum miasta kończąc. Można także ustawić maksymalną cenę, na jaką możemy sobie pozwolić, rozkład pomieszczeń i rodzaj łóżek (jednoosobowe, dwuosobowe, dla dziecka, rozkładana kanapa itp). Wiele hoteli i hosteli umożliwia bezpłatne odwołanie rezerwacji, nie tracąc przy tym zaliczki.

Można także skorzystać z systemu rekomendacji – może rodzina lub znajomi byli w poprzednich latach w Chorwacji i mogą polecić zakwaterowanie w dobrej cenie i przystępnej lokalizacji. Nocleg najlepiej znaleźć w miejscu, do którego bezpośrednio dojedziemy lub dolecimy – na naszej trasie busa CroTour możemy się zatrzymać w miejscowościach, takich jak Makarska, Gradac, Split, Zagrzeb i wiele innych. Nasz kierowca może także podwieźć pasażerów pod same drzwi ich noclegu – wystarczy skorzystać z usługi transport osób door to door.

Wakacje w Chorwacji – krok 3: szukanie atrakcji

Transport i nocleg wybrane i zarezerwowane? Pora na szukanie atrakcji. Przed wyjazdem lub wylotem warto poszukać na miejscu, w którym planujemy nasz pobyt, atrakcje: zabytki, wysoko ocenione restauracje z lokalnymi przysmakami, muzea, parki oraz miejsca, gdzie można uprawiać sporty wodne. Inspiracji można szukać w serwisach typu Tripadvisor, w którym atrakcje są podzielone na przejrzyste kategorie (np. plaże, pomniki i posągi, galerie sztuki, miejsca historyczne, kolejki linowe, wyspy i wiele innych). Atrakcje najlepiej dopasować do tego, z kim podróżujemy: inne aktywności będą odpowiednie dla dzieci, a inne dla aktywnej, dorosłej osoby.

Chorwacja – regiony na wakacje

Chorwacja – regiony na wakacje, chętnie wybierane przez Polaków? Popularne kierunki to Dubrovnik oraz Makarska. Nie tylko fani serialu Gry o Tron, którego wiele scen kręcono właśnie w Dubrovniku (wszystkie dziejące się w Stolicy Siedmiu Królestw – Królewskiej Przystani, w tym słynna scena wstydu) znajdą tu coś dla siebie. Także amatorzy zabytkowych zakątków (dubrownicka starówka została wpisana na listę UNESCO) i wycieczek statkiem będą zadowoleni. Z kolei Makarska słynie z pięknych plaż, zabytkowych kościołów i górskich szczytów. Na Riwierze Makarskiej można spędzać czas aktywnie, uprawiając różne sporty wodne lub beztrosko leniuchując na plaży.