Jachty Chorwacja

Co zabrać na jacht do Chorwacji?

Jak odpowiednio przygotować się do niesamowitej przygody, jaką jest rejs po wodach Chorwacji? Co należy ze sobą zabrać, a co lepiej zostawić w domu? Wypad na rejs tak właściwie nie różni się zbyt wiele od innych wyjazdów na łono natury.

Co zabrać na rejs do Chorwacji?

Wyprawa na rejs do Chorwacji przypomina wyjazd pod namiot, pieszą wycieczkę, górską wędrówkę czy też rejs po mazurskich jeziorach. Podczas takich podróży należy mieć przy sobie pewne niezbędne do przetrwania rzeczy, gdyż jesteśmy narażeni na wiele czynników, które mogą nam sprawić różne problemy. Rejs po wodach Chorwacji również może sprawić pewne kłopoty. Warunki atmosferyczne nad morzem, podobnie jak w górach, szybko mogą ulec zmianie, dlatego trzeba być przygotowanym na wszystko, gdyż będziemy przebywać na otwartej przestrzeni i nie będziemy się mogli nigdzie schować. Pamiętaj, że należy odpowiednio zabezpieczyć się przed:

  • wysoką i niską temperaturą;
  • silnymi promieniami słonecznymi,
  • silnym wiatrem,
  • słoną wodą morską,
  • wysokimi falami,
  • opadami atmosferycznymi.

Należy również pamiętać, że przebywając na jachcie przez kilka dni znajdujemy się w dość ograniczonych warunkach. Podróżując jachtem czasami nie można zejść na ląd i jest ograniczona możliwość utrzymania higieny osobistej. Zatem co zabrać na rejs po Chorwacji?

Co zabrać na rejs po Chorwacji?

1) Sztormiak

Pierwszą rzeczą, w którą powinna zaopatrzyć się osoba, zastanawiając się nad tym, co zabrać na rejs do Chorwacji, jest bez wątpienia sztormiak. Wykonany z odpowiednich materiałów będzie chronić podczas sztormów, bardzo silnych wiatrów, opadów atmosferycznych, niskiej temperatury oraz przed wysokimi falami.

2) Odpowiednie buty

Wybierając się na rejs ważne jest również to, aby zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. Powinno być przede wszystkim wygodne. Idealne buty na taką wyprawę są lekkie i mają płaską i miękką podeszwę. Z pewnością sprawdzą się dobrze wykonane i wodoodporne sandały. Trzeba być jednak również przygotowanym na ciężkie warunki (np. sztorm), więc zabierz ze sobą również kalosze o miękkiej podeszwie. Powinny być tak wysokie, by zasłonić cholewki nogawek sztormiaka. Warto zabrać ze sobą również klapki, które poprawią nasze bezpieczeństwo podczas brania prysznica pod pokładem. Znakomicie sprawdzą się także specjalne buty na kamienistą plażę Chorwacji.

3) Ubranie

W okresie późnowiosennym i letnim w Chorwacji panują wysokie temperatury i świetna pogoda. Na naszej liście „co zabrać na jacht do Chorwacji” powinny znaleźć się zatem t-shirty i krótkie spodenki, ale podczas chłodnych dni i nocy warto mieć w kajucie dres, długie spodnie, bluzy polarowe czy koszule flanelowe itd. Najlepiej zabrać ze sobą bluzę, sweter czy koszulę flanelową i dwie pary spodni z długimi nogawkami.

4) Nakrycie głowy

Co zabrać na rejs do Chorwacji? Na wyprawę tego rodzaju nie powinniśmy się wybierać bez odpowiedniego nakrycia głowy. Na otwartej przestrzeni, jaką jest morze, należy się zabezpieczyć przed działaniem silnych promieni słonecznych, ale również i przed działaniem zimna. Warto więc zabrać ze sobą czapkę z daszkiem czy chustę na głowę. Podczas chłodniejszych lub deszczowych dni warto mieć również czapkę, która nie tylko zabezpieczy nas przed zimnem, ale następnie szybko wyschnie.

Co zabrać na żagle do Chorwacji – inne rzeczy

Czy jest jeszcze coś, co warto zabrać na żagle do Chorwacji? Oczywiście. W ciepłych krajach należy mieć zawsze przy sobie okulary przeciwsłoneczne ze specjalnym sznureczkiem, dzięki któremu, kiedy spadną nam z nosa, nie zgubimy ich w morzu. Należy zabrać ze sobą również krem z odpowiednio wysokim filtrem, latarkę z bateriami, sprzęt do nurkowania, wszystkie podstawowe i potrzebne lekarstwa, a także odtwarzacz muzyki, może laptop, na którym obejrzy się wieczorem film i dobrą książkę. Należy mieć również ze sobą dowód osobisty lub paszport.