chorwacja

Jaka temperatura jest w Chorwacji o różnych porach roku?

Jaka pogoda panuje w Chorwacji o różnych porach roku i kiedy warto odwiedzić ten piękny kraj, pełen malowniczych zakątków? Przedstawiamy, jak kształtują się średnie temperatury w dzień i w nocy – może być to pomocną wskazówką w zaplanowaniu idealnego terminu wyjazdu. 

Jaka pogoda jest w Chorwacji?

W Chorwacji – podobnie jak w Polsce – występują cztery pory roku. W państwie tym panują dwie strefy klimatyczne. Dominuje klimat śródziemnomorski – przede wszystkim na obszarze nad Adriatykiem – z gorącym i słonecznym latem oraz łagodną wilgotną zimą. Z kolei w swojej kontynentalnej części w Chorwacji panuje klimat umiarkowany (podobnie jak w Polsce, która leży w klimacie umiarkowanym ciepłym przejściowym). W Chorwacji – w porównaniu do naszego kraju – temperatury są o kilka stopni wyższe, a zimy bardzo łagodne (bardzo rzadko temperatura spada poniżej zera lub pojawia się śnieg). Amatorzy białego puchu mogą udać się do najwyżej położonych chorwackich regionów, takich jak Gorski Kotar i Lika, gdzie panuje klimat górski. 

Temperatura w Chorwacji na wiosnę

Wiosna to doskonała pora roku, by odwiedzić Chorwację. Można ominąć największe tabuny turystów oraz najwyższe temperatury i ceny, ale nacieszyć się pięknymi widokami np. Dubrownika. Średnia temperatura w Chorwacji na wiosnę w dzień to 14 stopni w marcu, 17 w kwietniu i 23 w maju. Z kolei średnia temperatura w Chorwacji na wiosnę w nocy to 7 (marzec), 10 (kwiecień), 15 (maj). 

Temperatura w Chorwacji latem

Latem Chorwacja przeżywa istne oblężenie turystów. O tej porze roku zdecydowanie najwięcej osób odwiedza jej malownicze zakątki. Jednym z tego powodów jest piękna i słoneczna pogoda oraz odpowiednia temperatura wody, która umożliwia pływanie lub uprawianie innych sportów wodnych. Średnia temperatura w Chorwacji latem w dzień to 26 stopni w czerwcu, 30 w lipcu, 30 w sierpniu i 24 we wrześniu.  Z kolei średnia temperatura w Chorwacji latem w nocy to 18 (czerwiec), 20 (lipiec), 20 (sierpień), 17 (wrzesień). Nawet mimo upałów naszym pasażerom gwarantujemy komfortowy dojazd do Chorwacji – w pojazdach na każdy rząd siedzeń jest klimatyzacja. 

Temperatura w Chorwacji jesienią

Jesień w Chorwacji? Czemu nie! U schyłku września, w październiku, a nawet jeszcze w listopadzie temperatury nadal sięgają kilkunastu stopni Celsjusza. Chorwacja o tej porze roku to doskonały pomysł na urlop lub rodzinny wyjazd: bez kolejek do najpopularniejszych atrakcji turystycznych oraz dużego obłożenia w miejscach noclegowych. Średnia temperatura w Chorwacji jesienią w ciągu dnia wynosi 20 stopni w październiku i 15 w listopadzie. Z kolei średnia temperatura w Chorwacji jesienią w nocy to 12 (październik), 10 (listopad). 

Temperatura w Chorwacji zimą

Jaka jest zima w Chorwacji? Łagodniejsza niż w Polsce. Średnie temperatury – zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy – nie spadają poniżej zera stopni Celsjusza. W grudniu w ciągu dnia średnia temperatura sięga 12 stopni Celsjusza, w styczniu 10 stopni, w lutym 12 stopni. Temperatury w nocy kształtują się następująco: 7 (grudzień), 5 (styczeń), 5 (luty).

Ile stopni ma woda w Chorwacji?

Nie tylko temperatura w ciągu dnia i w nocy to istotne kryterium dla osób, które planują podróż do Chorwacji. Niemniej istotna jest temperatura wody. Najwyższa średnia temperatura wody – sięgająca aż 24 stopni Celsjusza – została odnotowana w sierpniu. Na drugim miejscu plasuje się wrzesień z wynikiem 21 stopni, a na trzecim lipiec (20 stopni Celsjusza). 

Pogoda w Chorwacji – podsumowanie

Ostatnia ważna dla podróżujących informacja to liczba słonecznych dni w każdym miesiącu. Najwyższa ich liczba występuje w lipcu, sierpniu i wrześniu (aż po 11 godzin dla każdego wymienionego miesiąca). Pogoda w Chorwacji i panujące tam temperatury są atrakcyjne niemal przez okrągły rok. Nawet zimą, gdy na polskich ulicach zalega śnieg, warto udać się do sąsiadów, by cieszyć się nawet 10 czy 12 stopniami Celsjusza na plusie. Amatorzy sportów wodnych i pływania powinni rozważyć podróż w sierpniu, gdy średnia temperatura wody jest najwyższa, a fani umiarkowanych temperatur późną wiosnę lub jesień.